Zabieg korekcji odstających uszu (otoplastyka) polega na modelowaniu chrząstki małżowiny usznej. Okres gojenia po operacji wynosi od 2 do 6 miesięcy – w tym czasie ucho jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, a jego kształt ulega ostatecznej stabilizacji. Aby uniknąć ponownego odstawania uszu i konieczności reoperacji, zalecana jest opaska po operacji uszu. Początkowo należy ją nosić przez całą dobę, a następnie jedynie w określonych sytuacjach, np. podczas snu czy uprawiania sportu.
Otoplastyka – popularność zabiegu i wiek pacjentów
Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ASPS) ponad 50% operacji korekcji odstających uszu przeprowadza się u osób w wieku 13-29 lat. W 2019 roku otoplastyka zajęła 13. miejsce wśród najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej w USA. Korektę uszu można przeprowadzić już u dzieci od 7. roku życia, gdy małżowina uszna osiąga pełen rozwój. W zależności od budowy ucha lekarz dobiera odpowiednią metodę operacyjną, która pozwala uzyskać trwały i estetyczny efekt.
Jaka opaska po operacji uszu jest najlepsza?
Po korekcie kluczowe znaczenie ma noszenie specjalnej opaski po operacji uszu, którą można kupić w sklepie medycznym, na przykład u nas tutaj. Przez pierwsze 7-10 dni należy ją nosić bez przerwy, aby małżowina uszna utrzymała prawidłową pozycję. Opaska powinna być szeroka i zapewniać równomierny ucisk, aby uszy nie ulegały przemieszczeniu, jednocześnie nie ograniczając przepływu krwi.
Jak długo musimy nosić opaskę po otoplastyce?
Po około tygodniu rany są częściowo zagojone, co pozwala na zdejmowanie opaski w ciągu dnia. Jednak pełna przebudowa chrząstki trwa od 2 do 6 miesięcy, dlatego w tym okresie zaleca się noszenie opaski po operacji uszu podczas snu oraz w sytuacjach, które mogą narazić uszy na urazy, np. w trakcie uprawiania sportów kontaktowych. U niektórych pacjentów proces gojenia przebiega szybciej i możliwe jest wcześniejsze zaprzestanie noszenia opaski, jednak decyzję w tej sprawie warto skonsultować z lekarzem. Jeśli wygląd standardowej opaski medycznej nie odpowiada pacjentowi, po miesiącu można zastąpić ją sportową opaską elastyczną, pod warunkiem, że zapewnia ona odpowiedni poziom ucisku.
Czy warto nosić opaskę po operacji uszu?
Choć istnieją badania, które sugerują, że noszenie opaski nie ma wpływu na liczbę powikłań i poziom satysfakcji pacjentów po otoplastyce, jej funkcja ochronna jest niepodważalna. Opaska po operacji uszu zmniejsza ryzyko przypadkowego uszkodzenia małżowiny usznej oraz stabilizuje nowy kształt uszu, co zapobiega ich ponownemu odstaniu. Aby efekty operacji były trwałe, warto przestrzegać zaleceń lekarza i unikać ryzyka ponownej operacji.
Literatura :
https://www.kliniki.pl/wiedza/czemu-po-korekcji-odstajacych-uszu-trzeba-nosic-opaske/
Michael Steven Timms et al., “Is a head bandage useful after otoplasty? A quasi-randomized controlled study of complications and patient satisfaction” (www.researchgate.net), Ear Nose &Throat Journal, 2009